Базова програма розвитку дітей дошкільного віку "Я у Світі"

Базова програма розвитку дітей дошкільного віку "Я у світі"

"ДИТЯЧИЙ САДОК"!

Які асоціації викликає у Вас це словосполучення? Хороші? Тоді йдемо далі. Ну, а якщо погані..., дуже жаль. Проте, дозвольте все ж таки запросити Вас до невеличкої подорожі по ДОШКІЛЬНОМУ ДИТИНСТВУ. Ви здивовані? Знову подорож? Ніяк це не пов'язується з дитячим садком? Очікували чогось серйозного, постійного, фундаментального, грунтовного, в рамках, так би мовити, підготовки до школи? А Вам мандри пропонують!

Ми рішуче налаштовані з Вами посперечатися. Можливо, це здається дивним, але призначення дошкільного закладу полягає не в банальному розвитку знань, умінь та навичок у своїх вихованців, і не в посилено-випереджувальній підготовці їх до школи. Це досить нецікава й нудна справа. Було б жаль марнувати найказковіший період життя лише на це.

Дитячий садок покликаний провести ДИТИНУ захопливими стежками Чарівного Світу ДИТИНСТВА. ТАК, ТАК, саме ЧАРІВНОГО. Бо така його природа! Подорожуючи Світом Дитинства, дошкільник розвивається як особистість, розкриває свої творчі можливості, пізнає світ.

Отже, наш казковий корабель "Теремок" готовий до плавання просторами ОКЕАНІЇ ДИТИНСТВА. Запрошуємо всіх бажаючих до незабутньої мандрівки разом з нами.

Необхідно визначити курс нашого корабля. Перш за все, піднімемо прапор, на якому написано девіз нашої команди:

Скарбницю Знань відкриймо, дітвора, під вітрилами Надії і Добра!

Цей девіз надихатиме нас під час плавання.

Для успішної, цікавої й безпечної подорожі необхідно визначити курс корабля, дороговказом же стане Базова програма розвитку дитини дошкільного віку "Я у Світі". Саме вона допоможе здійснити незабутню подорож на просторах ОКЕАНІЇ ДИТИНСТВА.

Базова програма"Я у Світі" (затверджена Міністерством освіти і науки України, 2008 рік) спрямована на формування гармонійно розвиненої особистості, забезпечення повноцінного прожиття дошкільного дитинства. Вона запрошує Дитину до реального світу, світу внутрішнього, суспільного та природного. Педагогічний процес розглядається в контексті реалізації 7 основних ліній розвитку.

І так, курс задано.

А тепер, час визначити, за допомогою чого наша подорож може стати змістовною, цікавою та незабуваємою. І в цьому нам допоможе... Звичайно.., ЧАРІВНА скриня.

Ми назвемо її методичною скарбничкою. В ній накопичено весь наш педагогічний досвід, професійна майстерність, найцікавіші сучасні методики, технології, авторські розробки( в тому числі й наші), ідеї, перспективні методи, прийоми і форми роботи з дітьми. Ми обрали лише найдієвіше, найдостойніше, найважливіше, щоб пливти правильним курсом по чотирьох океанах Океанії Дитинства:

"Природа", "Люди", "Культура", "Я Сам".

Ну що ж, настав час розгорнути подорожну мапу. Вона допоможе нам дізнатися, де побувають маленькі дослідники, які відкриття на них чекають в цій незабутній подорожі.

НА НАС ЧЕКАЮТЬ:

1. ОСТРІВ "ЗДОРОВ'Я"

2. ОСТРІВ "ВЗАЄМОРОЗУМІННЯ"

3. ОСТРІВ "ПОЧУТТІВ"

4. ОСТРІВ "ПІЗНАННЯ"

5. ОСТРІВ "СПІЛКУВАННЯ"

6. ОСТРІВ "МИСТЕЦТВА"

7. ОСТРІВ "ФАНТАЗІЇ ТА ВІДКРИТТІВ"

1. ОСТРІВ "ЗДОРОВ'Я" Лінія розвитку Ф - фізичний розвиток

Форма активності - фізична (вправність, конструктивність, продуктивність, витривалість дій, пов’язана зі станом здоров’я, руховою активністю, будовою тіла, зовнішністю, роботою організму, м’язовою та предметно-практичною активністю

2. ОСТРІВ "ВЗАЄМОРОЗУМІННЯ" Лінія розвитку С-М - соціально-моральний розвиток

Форма активності - соціально-моральна (суспільні відносини, спільна діяльність, міжособистісні взаємини, вектор виміру яких – відповідність нормам моралі. пов’язана з входженням дитини у соціум, з оволодінням соціально прийнятними і схвалюваними формами поведінки та діяльності, засвоєнням моральних норм).

3. ОСТРІВ "ПОЧУТТІВ" Лінія розвитку Е-Ц - емоційно-ціннісний розвиток

Форма активності - емоційно-ціннісна (емоційне ставлення дитини до людей і подій, яке свідчить про її особисті орієнтації, інтереси, потреби, мотиви, переваги, вибори, бажання, незалежні від дорослого, пов’язані із системою потреб та інтересів дитини, з її вмінням приймати рішення, самовизначатися, надавати перевагу кому-небудь, чому-небудь, здійснювати самостійний вибір).

4. ОСТРІВ "ПІЗНАННЯ" Лінія розвитку П - пізнавальний розвиток

Форма активності - пізнавальна (прагнення отримати нову інформацію, встановити закономірності та залежності, засвоєння системи знань. пов’язана з відкриттям нового, раніше невідомого, з розв’язанням життєвих проблем, встановленням сутності явищ та причинно-наслідкових залежностей, з розширенням та поглибленням інформації).

5. ОСТРІВ "СПІЛКУВАННЯ" Лінія розвитку М - мовленнєвий розвиток

Форма активності - мовленнєва (вербалізація думок, словесне їх оформлення, вдосконалення вміння розповідати, вести розмову, формулювати судження, повідомляти іншому інформацію, пов’язана з умінням встановлювати мовленнєву взаємодію, грамотно будувати й висловлювати свої думки, підтримувати діалог).

6. ОСТРІВ "МИСТЕЦТВА" Лінія розвитку Х-Е - художньо-естетичний розвиток

Форма активності - художня-мистецька діяльність (творення образів, наявність образотворчих, музичних, літературних, танцювальних, театральних умінь, наявність естетичного смаку, тяжіння дитини до прекрасного, пов’язана зі здатністю передавати свої життєві враження за допомогою різних образів засобами образотворчого, музичного, літературного, театрального мистецтв).

7. ОСТРІВ "ФАНТАЗІЇ ТА ВІДКРИТТІВ" Лінія розвитку К - креативний розвиток

Форма активності - креативна (прагнення до вигадок, фантазування, вияву оригінальності, намагання відійти від шаблону, зразка, зробити, відповісти по-своєму, схильність до відкриттів, сприйнятливість до нових ідей, здатність самостійно розв'язувати проблеми, пов'язаними з прагненням до творчої діяльності, прояву фантазії, вигадки та уяви.